Strona główna Organizacja przedszkola Żywienie w przedszkolu
Zasady żywienia dzieci w przedszkolu
Zasady ogólne

Przedszkole w Podkowie Leśnej oferuje swoim wychowankom trzy posiłki dziennie, które są uwarunkowane czasem pobytu dziecka przedszkolu. Racje pokarmowe realizowane są w 70% - 75% całodziennej racji pokarmowej rozłożonej na trzy posiłki; śniadanie, obiad, podwieczorek. Jadłospisy przedszkola układane są zgodnie z zasadami prawidłowego żywienia dzieci (Instytut Żywności i Żywienia 1994r).

Śniadanie:

• mleko z dodatkiem produktów zbożowych.
  • pieczywo mieszane
  • masło,
  • wędliny,
  •  sery,
  • jaja,
  • różne pasty,
  •  warzywa.

Obiad:

• zupa z dużą ilością jarzyn, natki, nadającej charakterystyczny smak uzależniony od przewagą danego produktu.
  • drugie danie: produkty białkowe jak mięso, ryby, jaja, ser. Produkty objętościowe to ziemniaki, kasze, kluski.
  • Niezbędne dodatki warzyw w postaci surówek.
  • Obowiązkowo kompot. Dodatkowo owoce.

Podwieczorek:
jest posiłkiem słodkim:

• ciasta,
  • koktajle,
  • kisiele oraz świeże owoce,
  • jogurty.

Żywienie dzieci ze specjalną dietą w przedszkolu.

Wszystkie zupy gotowane są na maśle z dodatkiem śmietany lub mleka.
Dzieci uczulone na produkty mleczne otrzymują zupę bez śmietany.
Produkty nabiałowe zastępowane są innymi produktami np. mleko - herbatą.
Rodzic znając wcześniej jadłospis, umieszczony na tablicy w holu, może eliminować produkty wywołujące alergie w diecie dziecka w danym dniu. Jeżeli dziecko musi być na specjalnej diecie, to rodzice dostarczają posiłki przygotowane w domu, które są w przedszkolu odgrzewane i podawane dzieciom.

Tabela 1

Racja pokarmowa w przedszkolu wydającym 3 posiłki dziennie.

Tabela 2

Zalecenia dziennego spożycia produktów spożywczych dla dzieci w wieku od 4-6 lat przez Instytut Żywności i Żywienia

Stworzone dzięki Joomla! Copyright Przedszkole Miejskie w Podkowie Lesnej.
Warning: call_user_func(tdo) [function.call-user-func]: First argument is expected to be a valid callback in /templates/green-hills-template/html/pagination.php on line 153
Valid XHTML and CSS.